Ağız ve Diş Sağlığı

Yalnızca Diş Fırçalamak Yetmiyor

16 Ocak 2017

Günlük olarak sadece diş fırçalamak diş sağlığı için yeterli değildir. Sağlıklı dişlere sahip olabilmek için diş fırçalamanın yanı sıra düzenli olarak diş ipi kullanımı Ağız gargarası Ve yine önemli olan diş hekimi kontrollerinde mutlaka ihmal etmemiz gerekir.

Diş ipi kullanımının önemi

Günlük olarak yemeklerden sonra dişlerin fırçalanması diş aralarının temizlenmesi için yeterli değildir diş fırçalamanın yanısıra yemeklerden sonra diş ipi kullanımı da son derece önemlidir.. Yemeklerden sonra yeterli düzeyde fırçalanmayan dişler arasında oluşan plaklar diş ipleri temizlenmediği müddetçe ileri düzeyde diş eti hastalıklarına neden olur Bu nedenle fırçanın ulaşamadığı bölgelerde mutlaka diş ipi kullanılması gerekmektedir gerekmektedir.

Diş ipi kullanımı alışkanlık haline getirmemiz gerekir

Genellikle diş fırçaları diş aralarını temizleme de yetersiz kalır özellikle çarpık dişlere sahip olan insanlar diş ağrılarının temizlemekten şikayetçidirler bu kişilerde diş plaklarının daha fazla oluştuğunu görürüz. Diş ipleri diş fırçalarının tamamlayıcısı niteliğindedir Bu nedenle diş fırçalama işleminden sonra mutlaka diş ipi kullanımında alışkanlık haline getirmeliyiz.

Diş gargarasının önemi

Hemen hemen tüm diş hekimleri Diş Hekimi kontrollerinde diş ipi ve diş gargarasının öneminden hastalarına bahseder diş gargarası da diş ipi gibi diş sağlığının tamamlayıcı bir unsurudur. Diş gargarası diş temizleme işleminden sonra yapıldığında uzun saatler dişleri koruma altına alır.

Diş temizliği sırasında dil temizliğine de ihmal etmeyin

Diş temizliği kadar dil temizliğinin de önemi büyüktür diş fırçalama sırasında diş fırçasının arka yüzeyinde bulunan tırtıklı yüzey ile dilimizi de fırçalamayı unutmuyoruz.

Diş Hekimi ziyaretlerine mutlaka düzenli olarak gerçekleştirmeliyiz

Ülkemizde diş sağlığına verilen önem oldukça az olduğu gibi Diş Hekimi kontrollerine verilen önemde oldukça azdır. Diş sağlığımız için olmazsa olmazlardan biri olan diş hekimi kontrolleri mutlaka ve altı aylık periyotlarla gerçekleştirilmesi gerekir ağızda meydana gelecek problemlerden korunmanın en önemli aşaması Diş Hekimi kontrolü evde yapılacak kontroller sırasında oluşabilecek diş çürükleri ya da oluşabilecek diş eti hastalıklarına karşı Doktorunuz önceden alınan önlem sayesinde diş koruması artacak ve oluşabilecek sorunlar önceden giderilecektir.

Hangi diş macunu ve Diş fırçasını kullanmam gerekiyor

Hangi diş fırçası ve hangi diş macununuzu kullanmamız gerektiği konusunda mutlaka bir şekilde danışmanız gerekir diş hekiminiz size doğru diş fırçalama teknikleri ne göstereceği gibi kullanmış olduğunuz ürünleri de size nasıl kullanmamız gerektiği konusunda ince detaylar verecektir doktorunuzun size vereceği bu öneriler sayesinde doğru diş fırçalama tekniğine sahip olacak ve yanlış diş fırçalama dolayı oluşacak sorunları önceden engellemiş olacaksınızsınız.

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Gönder