Ağız ve Diş Sağlığı

Dişleri Fırçalamak Orucu Bozar Mı ?

23 Şubat 2017

Ramazan ayı geldiğinde diş hekimlerine en sık gelen sorulardan birisi Diş fırçalamak orucu bozar mı sorusu oluyor. Ramazan ayı ile beraber beslenme alışkanlıklarımız da değişmeye başlıyor bir ay süreli olarak Gündüz saatlerinde yemek yemek ve beslenme alışkanlıklarımız devam ettirmek Ağız ve Diş sağlığında da farklılıklar olmasına neden olacaktır özellikle sahur vaktinde yediğimiz yemeklerden sonra direkt olarak Yatağa girmek ağız sağlığında ciddi problemlerin oluşmasına neden oluyor. Bu konuda uzmanlar yeterli uyarılarda bulunsalar da Ağız ve Diş sağlığını korumak için yeterli Özen gösterilmiyor.

Değişen beslenme alışkanlıkları dişlerde Sağlık sorunlarına neden oluyor

Normal günlerde 3-4 öğün beslenme programını Ramazan ayında sadece 2 öğüne indiriyoruz. Ramazan ayındaki bu değişiklikler dişlerimizi yeterli öğretmeni göstermediğimiz de vücut sağlığımızı da önemli derecede etkiliyor.

Ramazan ayında Ağız ve Diş sağlığında problem yaşamamak için alınacak önlemler nelerdir ?

Ramazan ayı içerisinde Diş sağlığımız da herhangi bir problem yaşamamak için Sahurdan sonra mutlaka dişlerimizi fırçalamalıyız dişlerimizi fırçalamada kesinlikle yatağa girmememiz gerekiyor.

Sahurdan sonra mutlaka dişler temizlenmeli fırçalanmalı ve diş ipi kullanımına özen gösterilmelidir.

Sabah kalktığımızda ise macun kullanmadan yalnızca fırça yöntemi ile dişlerinizi fırçalayabiliriz ve ağzımızı su ile gargara yapabiliriz.

Ramazan ayı boyunca diş tedavisi yaptırılamaz mı

Tabii ki Ramazan ayı içerisinde diş tedavisi yaptırılabilir tedavi uygulamaları içerisinde herhangi bir enjekte uygulaması yapılmadan tedaviler uygulanabilir özellikle protez ölçüsü alınmadan Protez provalarında diş dolgusu uygulamalarında iğne yapılmayan hiçbir uygulamada orucu bozacak Herhangi bir durum söz konusu değildir.

Diyanet işleri’nin açıklaması Diş fırçalamak orucu bozar mı ?

Diyanet işleri’nden diş fırçalama konusunda yapılan fetva şekildedir. Diş fırçalamak orucu bozmaz fakat diş fırçalama sırasında kullanılan tatlandırıcılı diş macunları Diş macununun yada suyun boğaza kaçması orucu bozulmasına neden olacaktır orucun bozulması ihtimali dikkate alınarak dişlerin imsak vaktinden önce ve Sahurdan sonra fırçalanması daha uygundur.

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Gönder