dis-tasi
Ağız ve Diş Sağlığı

Diş taşı temizliği

30 Aralık 2015

Diş taşı temizliği oldukça önem arz eden dişetlerinin sağlığı açısından mutlaka 3 ve 6 aylık periyotlarla gerçekleştirilmesi gereken bir diş bakımı uygulamasıdır bu diş bakımı uygulaması mutlaka Diş Hekimi tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir bir hastanın kendi başına Evde diş taşlarının temizlenmesi mümkün değildir diş taşları oluştu vakit ya da oluşmaya başladı vakitte diş etleri kanama şeklinde kendini belli edecektir Eğer asla böyle bir durum ile karşılaşırsa mutlaka bir Diş hekimine başvurarak ağızda oluşan diş hatalarını yani diş taşının temizlenmesi gerekmektedir günümüzde diş taşlarının temizliği ultrasonik aletler tarafından Diş Hekimi kontrolünde gerçekleştirilir diş hekimleri ultrasonik aletlerle diş taşlarını temizlediği gibi günümüzde el aletleri ile de diş taşları temizlenebilmektedir.

Diş taşlarını hasta kendisi temizleyebilir mi ?

Diş taşı temizliği mutlaka Diş Hekimi kontrolünde gerçekleştirilmesi gereken bir cilt bakımı işlemidir. Diş hekimliği gitmeyip Evde kendisi diş taşlarını temizleme kalktığında dişetlerine geri dönülemeyecek derecede zararlar verebilir. Diş etlerinde oluşabilecek travmalar ve kanamalar Diş eti çekilmesine neden olabilir. Evde diş fırçası ile ya da iğne ile diş taşlarını temizleme çalışan hastalar oluyor. Bu dişlerin daha fazla zarar görmesine diş etlerinin çekilmesine ve geri dönülemeyecek diş problemlerini neden olabilecek bir durumdur ve son derece zararlıdır.

Diş taşı temizliği ne zaman yaptırmamız gerekiyor ?

Diş taşı temizliği 3 ve 6 aylık periyotlarla Diş Hekimi kontrollerinde temizletmeniz gerekmektedir. Rutin olarak bu kontroller gerçekleştirilmeli periyotlara ile diş taşı temizliği yapılmalıdır.

Diş hekimliğinde diş taşı temizliği

Diş taşı temizliği diş hekimliğinde en rahat ve kolay işlemlerden birisidir yaklaşık olarak 3 ya da 5 dakikalık bir işlem sonrasında diş taşı temizliği gerçekleştirilebilir.

Diş taşı temizliği sırasında canım acır mı ?

Diş taşı temizliğinden önce diş hekimlerine gelen en sık sorulardan birisi de diş temizliği sırasında canım acır mı diş taşı temizliği öncesinden Aslı uygulanacak olan lokal anestezi ya da ağız spreyi ile bölge uyuşturulur. Yapılan işlem sırasında hafta kesinlikle ağrı ve rahatsızlık hissetmez. Diş taşı temizliği sonrasında sıcak ya da soğuk bir şeyler yerken bir miktar sızlama olabilir fakat nasıl ama birkaç gün içerisinde tamamen ortadan kalkacaktır.

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Gönder