distasi
Diş Hekimi Fiyatları

Diş Taşı Temizleme Fiyatları

30 Ekim 2015

Dişler günlük olarak temizlenmediğinde ve diş bakımı yapılmadığında dişler üzerinde bakteri plağı dediğimiz bir tabaka meydana gelir. Bu tabaka tükürüğümüzle birleştiğinde zamanla sertleşir ve diş taşlarının oluşmasına neden olur. Başlarda bakteri plağı olan diş taşları zamanla katı bir şekile dönüşerek diş etlerinin çekilmesine neden olur.

Diş taşlarının oluşmasına neden olan faktörlerden birisi de tükürüğün yapısıdır ?

Diş taşlarının oluşmasına neden olan en önemli faktörlerden biri tükürüğün yapısıdır. Tükürüğün yapısına bağlı olarak diş taşları az miktarda ya da sıklıkla oluşabilmektedirler. En yoğun olduğu bölgelerde yani alt diş bölgelerinde diş taşlarının daha fazla olduğu gözlemlenmektedir. Özellikle diş fırçalarının yeteri miktarda fırçalamadığı bölgelerde diş taşları daha fazla oluştuğunu görebilmekteyiz. Diş taşlarının en yoğun olduğu bölgelerde fazlasıyla çekildiğini görebiliriz. Bu bölgedeki diş taşları diş hekimleri tarafından belirli periyotlarda temizlenmediği müddetçe diş eti çekilmeleri de devam edecektir.

Diş taşı oluşumu artarsa dişeti çekilmeleri de artar

Eğer bölgede diş taşı oluşursa ve diş taşı oluşumu artmaya devam ederse bununla beraber diş eti çekilmesi de artacaktır. Diş eti çekilmesi artması ile beraber dişlerin araları daha fazla açılacak açılan diş bölgesinde de diş taşı oluşumu devam edecektir diş taşlarının birikiminin fazla olduğu bölgelerde diş çürükleri de mutlaka oluşmaya başlayacaktır kemik erimesi beraberinde gelen bölgede zamanla dişler sallanacak ve kaybedilmeye başlayacaktır.

Diş taşı oluşumu diş eti iltihabınıda beraber getirecektir

Eğer bölgede diş taşı oluşmaya başladı ise bu durum beraberinde diş eti iltihabınıda getirecek ve diş etlerinde diş eti iltihabı oluşmasına sebebiyet verecektir. Diş eti iltihabının oluşmaya başlaması ile diş eti kanamaları ve ağızda kötü bir koku da olacaktır. Bu durum kişinin sosyal yaşamında da bazı kötü etkiler oluşmasına neden olacaktır.

Evde diş taşı temizlenebilir mi ?

Evde diş taşları alsa temizlenemez.. Evde diş taşlarını iğne veya benzeri cisimlerle temizlemeye çalışmak son derece yanlıştır. Bu durum diş etlerinin zarar görmesine bir travma sonucunda diş etlerinin çekilmesine neden olabilir. Diş taşı temizliği diş hekimlerinin özel aletleri ile temizlenmesi gereken bir rahatsızlıktır. Mutlaka Diş Hekimi kontrolünde gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir.

Diş taşı temizliği nasıl yapılır ?

Diş taşları Diş Hekimi tarafından Ultra modern aletler ya da el aletleri ile temizlenir. Bu aletler diş taşı temizlemek için özel olarak tasarlanmıştır yapılan işlem sırasında hasta hiçbir şekilde ağrı hissetmez. Bu işlem yapılmadan önce dişler üzerine uyuşturucu bir sprey sıkılır. Bu sprey sayesinde hasta işlem sırasında ağrı durmayacaktır diş taşı temizleme işlemi 15 ile 20 dakika arasında sürer.

Diş taşı temizliği ne kadar aralıklarla yapılmalıdır ?

Diş taşı temizliği 3 yada 6 aylık periyotlarla Diş Hekimi kontrollerinde tespit edilerek temizlenir. Eğer dişeti oluşumuna yatkınlığınız varsa doktorunuz sizden üç aylık periyotlarla Diş Hekimi kontrollerine gelmenizi isteyecektir. Diş taşı temizliği diş eti çekilmelerine önleyen en etkili tedavilerden birisidir.

Diş taşı temizliği kimler için uygundur ?

Diş taşı temizliği hemen hemen herkes tarafından mutlaka yaptırılması gereken bir işlemdir. Diş taşı temizliği 3 ya da 6 aylık periyotlarla sürekli olarak devam etmelidir. Diş taşları yemek yemeye devam ettiğiniz sürece yani yaşamınız boyunca mutlaka oluşabilecek bir etkidir ve temizlenmediği takdirde mutlaka diş eti çekilmelerine neden olacaktır. Yaklaşık olarak ortalama 20 dakika kadar kısa bir sürede temizlenen diş taşları dişlerinize zarar vermeden kontrol altına alınmalı ve zararlı etkileri ortadan kaldırılmalıdır.

Diş taşı fiyatları

Diş taşı fiyatları günümüzde en çok merak edilen konulardan birisidir. Diş taşı ücretleri genellikle diş hekimine ve hastanın durumuna göre değişkenlik gösterir. Sürekli olarak kontrollerinizi gerçekleştiriniz Diş Hekimi, Diş Hekimi kontrolleri sırasında diş taşı oluşumunu fark ederek bu oluşumları ortadan kaldırır. Ufak birkaç işlem de birkaç dakika içerisinde sonuçlanan diş taşı temizliği fiyat olarak çok cüzzi bir ücrete sizlere mal olacaktır. Türk diş hekimleri Birliğinin 2015 yılı fiyatları içerisinde göstermiş olduğu diş taşı temizliği ücreti 80 TL civarındadır. Fakat yukarıda belirtmiş olduğunuz gibi rutin diş hekimi kontrolleri içerisinde gerçekleştirilen diş taşı temizliği ücretsizdir.

Benzer Yazılar

4 Yorumlar

 • Reply Hediye

  Merhaba dişlerini temizlemek istiyorum fiyat almak istiyorum teşekkürler

  • Reply Uzman doktor

   Hediye hanım merhabalar diş temizleme ücretleri yapılacak muayene sonrasında belirlenecektir

 • Reply Tural

  Diş temizleme fiyatı nedir teşekkür ederim

  • Reply Uzman doktor

   Tuğrul Bey diş temizleme fiyatı yapılacak olan ön muayeneden sonra dişlerinizin durumuna göre belirlenebilir

  Yorum Gönder