diş-eti-çekilmesi
Ağız ve Diş Sağlığı

Diş eti çekilmesi nasıl önlenir ? Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?

12 Ocak 2013

Diş eti çekilmesi önemli bir sağlık sorunudur

Günlük yaşantımızda yaptığımız yada yapmadığımız bir takım alışkanlıklarımız sonucu önemli bir sağlık sorunu olan diş eti çekilmesi ile karşı karşıya kalabiliriz. Diş eti çekilmeleri önlenebilen fakat önlem alınmadığında ise estetik açıdan geri dönülmesi olmayan bir rahatsızlıktır. Günlük yaşantımızda alışkanlık haline getirmediğimiz diş fırçalama yada diş fırçalama tekniklerinin bilinmemesi, dişlerin gıcırdatılması yada uyurken diş sıkma alışkanlıkları, diş eti rahatsızlıklarının tümü yada gün içersinde dişlerde oluşan travmalar diş eti çekilmesine neden olan etkenlerdir. Bu etkenlere mutlaka önlem alınmalı ve en kısa sürede bir diş hekimine müracaat edilmelidir.

Diş eti çekilmesi olduğunu nasıl anlayabilirim ?

Diş eti çekilmesi olduğunun en büyük belirtisi diş etlerinde oluşan anormallikler ve kanamaların meydana gelmesidir. Aslında bu tam olrak bir diş eti çekilmesi değil diş eti rahatszılıklarıdır. Bu rahatsızlıkların ilerlemesi durumunda diş eti çekilmesinin oluşması kaçınılmazdır. Bende bu belirtiler var ama diş etlerim çekiliyor mu derseniz ? bunun cevabını ancak bir diş hekimi sizlere verebilir. Bu nedenle en kısa sürede bir diş hekimine başvurunuz.

Çıplak gözle diş eti çekilmesi olduğunu anlayabilir miyim ?

Elbette anlayabilirsiniz. Aynaya baktığınızda diş etlerinizin rengi, diş etlerinizin boyu yada dişlerinizin diş eti ile temas ettiği bölgedeki açılmalara bakarak diş eti çekilmesinin olup olmadığını görebilirsiniz.

Diş eti çekilmesinin en belirgin özelliklerinden birisi daha

Diş eti çekilmesinin en beligin özelliklerinden birisi de bu durumda olan kişiler soğuk ve sıcak yiyeceklere karşı daha hassas olurlar ve dişlerinde sızlamalar meydana gelir. Bunun yanı sıra çukulata, asitli meyve ve sebzeler ve asitli yiyecek içeceklerde dşlerde sızlamaların oluşmasına neden olacaktır.

Diş eti çekilmesi tedavi edilebilir mi ?

Elbette her diş ve diş eti sorununun mutlaka bir tedavi yöntemi vardır. Diş eti çekilmesininde tedavisi vardır. Bu tedavi biraz daha geniş çaplı olan ve mevcut sorunların ortadan kaldırılması ile beraber ele alınan bir tedavi şeklidir. Öncelikli olarak bu soruna neden olan sebepler araştırılır ve diş etlerinde meydana gelen mevcut çekilmeye göre basit yada ileri düzey koruyucu yöntemler devreye sokulur. Son olarak ise cerrahi tedavi yöntemleri ile diş eti çekilmesi sorunları ortadan kaldırılır.

Diş eti çekilmelerinin sebepleri nelerdir ?

Diş eti çekilmesinin başlangıç aşaması “Periodontitis” dir. Bu hastalıkların yanı sıra dişlerin fırçalanmaması ve yanlış fırçalamada diş eti çekilmesine neden olan etkenlerdir.

Diğer diş eti çekilmesi nedenleri nelerdir ?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz nedenlere ek olarak aşağıda sıralayacağımız nedenlerde diş eti çekilmesine neden olabilen sebeplerdir.

– Dişlerde oluşan diş taşları ve diş plakları

– Diş etinde oluşan iltihaplanmalar

– Yaşlanmanın etkisi

– Uyurken yada gün içerisinde dişlerin sıkılması ve diş gıcırdatma

– Dişlerin çarpışık ve düzensiz olması

– Dişlerde meydana gelen travmatik yaralanmalar

– Dişlerin arasının kürdan, iğne gibi bir takım maddelerle sürekl olarak karıştırılması

– Sigara kullanımı

– Kötü beslenme alışkanlıkları

– Bir takım hastalıklar (şeker hastalığı)

– Ağız içerisinde uygulanan kötü tedavi restorasyonlar

– Kullanılan bir takım ilaçların yan etkileri (doğum kontrol ilaçları vb.)

– Stres

– Hamilelik

Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?

Diş eti çekilmesine neden olan etkenler ortadan kaldırılır ve düzenli olarak diş temizliği hatta düzenli diş hekimi kontrolleri ile bu süreç giderilebilmektedir.

Diş eti çekilmesi olan kişilerde kaplama yada implant tedavisi uygulanabilir mi ?

Öncelikle mevcut diş eti problemlerin giderilmesi şartı ile kaplama ve implant uygulamaları gerçekleştirilebilir.

Sağlıklı dişetine sahip olmak için önerileriniz nelerdir ?

Sağlıklı diş etine sahip olmak için öncelikli olarak diş fırçalama alışkanlığı edinilmelidir. Dişler günde en az iki kez fırçalanmak şartı ile doğru bir bakım ile ağız hijyeni sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra 3-6 aylık periyodlarla diş hekimi kontrolleri de mutlaka gerçekleştirilmeli ve ihmal edilmemelidir. Ayrıca kötü alışkanlıklar sigara alkol gibi diş eti problemlerine en fazla neden olan etkenler mutlaka bırakılmalı yada en aza indirilmelidir. Bunun yanı sıra çarpışık dişler tedavi sürecine girmeli ve mutlaka diş ipi kullanım alışkanlığı kazanılmalıdır. Doktorunuzun önerilerine mutlaka uyulmalı ağız gargarasıda yapılmalıdır.

Diş eti rahatsızlığım ne kadar sürede tedavi edilebilir ?

Tedavi süresi mevcut diş eti problemlerine göre değişmektedir. ortalama olarak ise bir hafta ile iki ay arasında bir sürede diş eti tedavisi gerçekleştirilir.

Diş eti tedavisi fiyatları hakkında bilgi verir misiniz ?

Burada fiyat en son konuşulması gereken konudur. Bunun nedeni ise diş eti tedavisi eğer yapılmazsa ve geciktirilirse ortaya çıkan durumda hem tedavi süresi daha fazla olacak hemde tedavi fiyatları katlanarak artacaktır. Bu nedenle bir an evlle diş eti çekilmesi tedavisi gerçekleştirilmesi gerekir.

 

Diğer kaynak siteler

http://www.dishekim.com.tr/dis-eti-cekilmesi.html
http://www.dishekimi.com.tr/dis-eti-cekilmesi-nasil-durdurulur-diseti-cekilmesi-nasil-onlenir.html
http://www.distedavi.com.tr/dis-eti-cekilmesi-nasil-durdurulur-diseti-cekilmesi-nasil-onlenir.html

 

Benzer Yazılar

31 Yorumlar

 • Reply pınar

  Doktor bey uzun süreden bu yana diş etlerimde çekilmeler var ve sonuç olarak artık dişlerim dökülmeye başladılar. Doktorum kalan dişlerin çekilerek yerine damak uygulaması yapılmasını tavsiye ediyor birde size sormak istedim bu konuda bana ne önerebilirsiniz.

  • Reply Uzman doktor

   Pınar hanım öncelikle panaromik röntgen tetkiki ve periodontolog muayenesi şart. Dişleriniz sallansa bile dişeti tedavisi almanız olası . Dişeti hastalıklarında hertürlü tedavi mümkün.Yeterki genel sağlığınızda , özellikle diabet problemi olmasın .Sağlılklı günler diliyorum

 • Reply Sıla

  Doktor bey merhabalar ben daha önce diş etlerimden bir ameliyat geçirdim ve diş etlerimdeki sorun yeniden tekrarladı. Şimdi dişlerimde sallanmalar oluşmaya başladı. Acaba sallanan dişlerin kurtarılması mümkün müdür ?

  • Reply Uzman doktor

   Dişeti sorunları maalesef zaman zaman tekrarlayabiliyor. Bazı durumlarda dişeti operasyonu da yapmak gerekiyor. Bazı vakaların tedavisi mümkün iken yoğun kemik kaybı olan dişleri çekmemiz gerekebiliyor.

   Benim size en sağlıklı cevabı verebilmem için ise, röntgeninizi görmem ve sizin ağız içi muayenenizi yapmam gerekiyor..

 • Reply Sibel

  Doktor bey merhabalar öncelkle benim çok öncelerden bir diş eti çekilmem vardı tedavisini oldum fakat durmadı ön dişlerimde başlayan diş eti çekilmesi ilerleyerek yan dişlerimde de görülmeye devam ediyor. Bu durum oldukça çirkin bir görüntü oluşturuyor ne yapılması gerekir ? Lütfen yardım.

  • Reply Uzman doktor

   Sibel hanım merhabalar anlatığınız şekliyle sizde perodontitis olabilir kemik kaybına bağlı dişeti problemi bunun iki tedavisi var hekim destekli hasta yardımlı tedavi hastada diş eti altı temizlik yapılır hasta fırçamalarına dikat eder. esas çözüm iyibir diş hekimine gitmekten geçer saygılarımla

 • Reply Emre

  Doktor bey diş eti tedavisi olmam gerekiyor bir periodontolojı bölümüne başvurmama gerekir mi yosa herhangi bir diş hekimine başvurarak diş eti tedavisine başlanabilir mi ?

  • Reply Uzman doktor

   Merhaba Emre bey Yaşınız itibariyle dişeti çekilmesi olması düşük bir olasılık.
   Ama eğer gerçeken dişeti çekilmesi varsa bunun periodontoloji bölümünd etedavi edilmesini öneririm. Diş eti çekilmesi teşhisi( varsa) de Periodontolog tarafından konulursa zate gerekli tedavi düzenlenecektirç
   Sağlıklı günler dilerim

 • Reply FATİH

  diş ve dil eti hastalıkları ha bvhgfhfghfghgf
  Doktor bey merhabalar ben sigara kullanıyorum ve bende diş eti çekilmesi var sigaranın bir etkisi olabilir mi tedavi nasıl ve nerede yapılabilir ?

  • Reply Uzman doktor

   Merhaba Fatih bey Dişeti çekilmeleri bir çok neden bağlı olabilir. Tedavisi çekilmenin durdurulması yönündedir. Çekilen dişetlerinin tekrar eski yerine gelmesi çok nadiren gerçekleşir.

 • Reply Gülşah Erkuş

  Doktor bey merhabalar diyorum sizlere öncelikle kolay gelsin benim diş etlerimde çekimeler var özellikle alt ön dişler çok açıldılar ben hem diş eti tedavisi yaptırmak hemde oluşan bu kötü görüntüden kurtulmak istiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum hocam

  • Reply Uzman doktor

   Gülşah hanım teşekkür ederim.. Diş eti çekilmesi tedavi edilerek durdurulabilir.Ayrıca özel operasyon ile kaybedilmiş alveol kemikleri LAZER ve yapay kemik eklenmesi uygulaması ile tekrar kazanılabilir.

 • Reply tuba

  Merhaba dış etlerin çekilmeye başlamış çok korkuyorum dilerim gidecek diye ne yapmam lazım dış doktoru yanlış tedavi yapar diye korkuyorum

  • Reply Uzman doktor

   Tuğba hanım bu korkunun son derece yersiz mutlaka bir Diş hekimine başvurarak bir an evvel diş eti tedavisine başlamadan gerekmektedir. Diş hekimine gitmekten Değil Diş hekimine gitmemekten korkmalısınız.

 • Reply Mehmet

  Merhaba Hocam benim dişlerimle başım belada et çekilmesi ve ciddi sorunda dişlerimin hepsi sallanıyor ama çürük yok psikolojik olarak çökme durumundayım ne gibi tedavi uygulanabilir

  • Reply Uzman doktor

   Mehmet Bey merhabalar bir an evvel diş eti tedavisinde başlamanız gerekmektedir diş etlerinin çekilmesi Bu tip sorunların oluşmasına neden olmaktadır ileri derecede tedavi gecikirse dişlerinizi kaybetme ile karşı karşıya kalabilirsiniz

 • Reply ayhan

  Merhaba doktor by benim diş etlerim cekiliyor vede bazi dişlerim sallanmaya aşladi napmam gerekir teşekkurler şimdiden

  • Reply Uzman doktor

   Ayhan bey merhabalar bir an önce diş eti tedavisinde başlamanız gerekmektedir Eğer sorunlarınız ilerlerse diş Denizli kaybetme ile karşı karşıya kalabilirsiniz

 • Reply ayhan

  Teşekkurler

 • Reply Nilay

  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim ben alt ön dişlerimden küçük bir operasyon geçirdim doktorum diş eti çekilmesi tedavisi uyguladı çok memnunum.şimdi üst öndişimin bitanesi yana dönerek öne doğru kayıyor buna nasıl bir tedavi uygulayabiliriz

  • Reply Uzman doktor

   Nilay hanım merhabalar bir Ortodonti uzmanı başvurarak konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz

 • Reply ramazan

  dişim apse yaptıktan sonra eti acılmaya basladı simdi ön dişlere ve üst dişlerede sıçradı diş etlerim acılıyor kanayarak

  • Reply Uzman doktor

   Ramazan bey merhabalar diş etlerinizde bir iltihaplanma söz konusu bir an evvel diş eti tedavinizi gerçekleştirmelisiniz

 • Reply SELAMİ

  Merhaba Doktor bey Benim diş etlerimde Çekilmeler var ne yapmalıyım

  • Reply Uzman doktor

   Selami Bey merhabalar öncelikli olarak diş taşlarının temizlenmesi ve diş eti tedavisinde başlatılması gerekmektedir.

 • Reply Yldz

  Merhaba hocam bende dış eti çekilmesi var.Doktorun dediğine göre daha başlangıçmış. Ne onerirsiniz?

  • Reply Uzman doktor

   Yıldız Hanım merhabalar öncelikli olarak diş taşlarının temizlenmesi gerekmektedir mutlaka en kısa zamanda bir Diş hekimine başvurunuz aynı zamanda günlük olarak diş bakımları eksiksiz olarak gerçekleştirmenizi öneririm

 • Reply Aziz

  Kolay gelsin doktor bey.
  Yaşım 23 diş eti çekilmesi sorunu yaşıyorum ilaç kullandım diş eti tevasi olacağım randevu aldım demek istediğim soru çekilmiş olan diş eti geri gelirmi ve tel taktırmak istiyorum bi sakınca olurmu. arz ederim

  • Reply Uzman doktor

   Aziz Bey merhabalar çekilmiş olan diş eti tekrardan geriye gelmemektedir fakat bazı cerrahi uygulama yöntemleri ile istediğiniz dişeti görünümüne sahip olunabilmektedir

 • Reply Volkan

  Hocam bi diş macunu tavsiyeniz varmı

  • Reply Uzman doktor

   Volkan Bey merhabalar herhangi bir diş macunu kullanabilirsiniz

  Yorum Gönder