Ağız ve Diş Sağlığı

Diş çürükleri bulaşıcıdır dikkat edin

23 Şubat 2017

Diş çürükleri bulaşıcı bir hastalık gibi bir dişten diğer dişe geçebildiği gibi hamile olan annelerde bebeklerine var olan lezyonları geçebilirler. Ağızda çürüklerin oluşmasına neden olan bakteriler eksikliği olan ağızdan hızlı bir şekilde yayılabilmektedirler. Bebeklerin dişleri Özellikle bu bakterilere karşı oldukça dirençsizdir. Bu bakteriler bebeklerin dişlerinde çoğalma başladıklarında biberon çürüğü dediğimiz hızlı bir çörüme ama bunu şeyini aç meydana gelir.

Emzikten geçen bakteriler

Ağız Sağlığı konusunda yapılan en büyük hatalardan birisi de yere düşen emziği bebeğe vermeden önce annenin ağzıyla emziği temizleyip daha sonra bebeğe vermesi annenin ağzından ya da bu hareketi yapan bir başkasının ağzındaki lezyonlar yani bakteriler Yapılan bu hareket sonrasında bebe taşınmış olur. Bir temizleme hareketli olarak gerçekleştirilen bu hareket Aslında oldukça yanlış ve bebeğe zarar veren bir harekettir.

Bakterilerin bebeğe geçme dönemi

Anne veya bir başka çocukların ihtiyaçları dişleri çıkmaya başladıktan sonra ulaşmaya başlayacaktır. Bu bakteriler anne yada bir başkası bebeğin ağzı ile temas ettiği dönemlerde bebek ulaşarak bebeğin ağzında çürük oluşmasına neden olacaktır.

Bebeklerde ağız sağlığı hakkında önerilerimiz

Çocukların dişleri çıkmaya başladıktan sonra yani Altıncı aydan sonra anne günlük olarak bebeğin dişlerini temizleyemeye başlama gerekmektedir ve benzeri çocuğa bakmaya başladıktan itibaren dişlerini çok sağlıklı tutmak zorundadır ve bebek ile arasına mutlaka mesafe koyarak hijyen anlamında oldukça Titiz olmalıdır.

Bakıcı anne baba veya büyük anneanne her kimse yemeğin tadına bakarken bebeğin kaşını kullanmamalıdır.

Ağzında çürükleri bulunanlar ya da ağız hijyenine dikkat etmeyenler dudaklarında uçuk olanlar bebeği dudaklarından kesinlikle ödemeleri gerekmektedir.

Çocuk ile aynı diş fırçası kullanılmamalı çocuğa ayrı diş fırçası kullanılmalıdır.

Bulaşacağını düşündüğünüz ağız bakterilerinden mümkün olduğu kadar Çocuğunuzu uzak tutmanız gerekmektedir

Hamile olan anne adayları mutlaka ağız Sağlığına çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

Hamilelik dönemi yedikleri besinler bebeklerine iletilecektir Bu nedenle sindirimin ağızda başladığı düşünülürse anne adayları ağız sağlığına mümkün olduğu kadar Özen göstermelidir

Ağızdan meydana gelecek çürükler ya da ağızda bulunan bakteriler yemekler vasıtası ile Bebeğe ulaşacağı için bu durumda bebekte birtakım Sağlık sorunlarına ya da ileride meydana gelecek Diş çürükleri ve benzeri etkilere neden olabilir

Bebek bekleyen anne ve baba adayları hamilelik öncesinde mutlaka ağız bakımını yaptırmalı 3-6 aylık Diş Hekimi kontrolleri ile ağız sağlığı kontrol altına alınmalıdır.

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Gönder